Trendy 2022, aneb co bude „in“ a jak o trendech přemýšlet

2022_trends_nahledovy-obrazek

Jaké trendy tedy letos v interiérech uvidíme? Kam se budou vyvíjet barvy a jaké materiály budou dominovat napříč domovů? Připravily jsme pro vás malý přehled aktuálních trendů na rok 2022 a tip, jak o trendech obecně přemýšlet.

Už asi trošku tušíte, jak o trendech smýšlíme. Osobní styl považujeme za pilíř v našich domovech, který se sice v čase vyvíjí, ale jeho základní prvky zůstávají neměnné. Myslíme si totiž, že styl je věčný, nadčasový a ekonomicky (i ekologicky) výhodnější. To ale neznamená, že by se člověk nemohl nechat inspirovat aktuálními trendy a implementovat je v takové míře, aby se interiér spíše příjemně vyvinul, než zcela od základu změnil. Trendy totiž reagují na aktuální dění. Reflektují to, kam se svět ubírá a odrážejí aktuální potřeby životního stylu. A jaké trendy tedy letos v interiérech uvidíme? Daly jsme pro vás dohromady malou predikci toho, kam si myslíme, že se interiéry v tomto roce budou vyvíjet.

Naše domovy mají přímý vliv na náladu, zdraví, celkový pocit pohody a tzv. well-being. To je již dlouhodobě známé a od počátku pandemie se tento pocit v lidech ještě více ukotvil, prohloubil nebo si lidé tento pocit přinejmenším začali více uvědomovat. A z osobních zkušeností víme – pokud jsou naše domovy, naše základny v nepořádku nebo nejsou v harmonii, ani my se nedokážeme cítit dobře nebo být tak výkonní, jak bychom si přáli. Proto hledat balanc toho, co se nám líbí, co je praktické, jaké materiály jsou nám sympatické a v čem je nám obecně dobře vnímáme jako základ kvalitního života. Trendy tak člověk může aplikovat podle toho, co je mu příjemné, v jaké míře chce a nebo nemusí vůbec. Důležité je reflektovat to, v co věříte. A třeba to bude zrovna “hot” a nebo absolutně “not” – nejdůležitější je jednoduše, abyste se doma cítili skvěle! 

A co tedy letos bude podle designérů “IN”? 

SHADES OF BROWN

Pamatujete ty sněhobílé interiéry kolem roku 2012? Jak se postupně vyvinuly do šedé? A v minulých letech se ze šedé pomalu stávala teplejší béžová. Ani letos se nezastaví vývoj těchto „neutrals“. Barevná škála se tak lehce nakloní do tónů hnědé, čokoládové, karamelové a terakotové. Barvy tak budou ještě o něco teplejší, ještě o něco přírodnější. Začne se víc a víc experimentovat s barvami, které jsou dominantní v přírodě a proto vedle hnědých tónů všeho druhu uvidíme i zelené a mechové barvy. Populární minimalistický look se tak opět o chlup zateplí a zářivé, sněhobílé plochy budou pomalu na odchodu.

terre-cotto-italgraniti-494501-rel8dae40c5
Picture Source: Italgraniti Group
VZORY

Už minulý rok jsme viděli návrat vzorů jak na textiliích, tak na větších plochách v interiéru. Tento rok se vzory propíšou do interiéru ještě více. Od velkoplošných tapet až k malým polštářkům. Vzory se pomalu začnou objevovat v malém i velkém „scalu“ od vzorů květin až po geometrické tvary. Pokud byste se vzorem chtěli experimentovat s mírou, začněte na menších plochách jako jsou dekorativní polštářky nebo umění. Vyzkoušejte si, jak na vás vzory působí a pokud vás pozitivně překvapí, můžete se odhodlat do aplikace vzorů i na větších plochách jako na tapetách nebo velkoplošných kobercích.

0d872f4f3fa2cc5c88e8264dd5dafebf-1
Picture Source: Vanitas Studio
INSPIRACE PŘÍRODOU

Z ekologických pohnutek a hromady času strávené v našich domovech během pandemie jsme si začali uvědomovat, jak moc toužíme po obnovení propojení s přírodou. Proto se do interiéru letos ještě více propíší přírodní materiály. I na místa, kde jsme na to ještě nebyli zcela zvyklí. Příkladem jsou např. “Limewash” barvy, které jsou na bázi jílu, minerálů a přírodního pigmentu. Zanechávají jemnou texturu a díky tomu není při aplikaci třeba profesionální malířské pomoci. Mimochodem, nádherné barvy nabízí firma BAUWERK.

Mramor, travertin a jiné kamenné plochy uvidíme čím dál tím více na kuchyňských pracovních deskách, kde očekáváme, že budou v čase „pracovat“ a měnit se, stejně tak na kusech nábytku, kde bychom např. kámen běžně vůbec nečekali.

Textury jsou dalším signifikantním bodem letošních trendů. Cokoliv, co do interiéru vnese větší hloubku je vítáno. Můžou to být neopracované plochy a povrchy ve své nejvíc “raw” a přirozené formě nebo nedokonalosti všeho druhu. Věříme, že přírodní a organické pojetí prostoru nás bude provázet nejen v tomto roce.

img_6288
Photography Source: Bauwerk Colour in collaboration with House of Grey London
ORGANICKÉ TVARY A SKULPTURY

Jemné, organické, zaoblené tvary budou stále ještě dominovat nad hranami. Je možné, že po těch všech zaobleních přijdou opět v budoucnu do popředí ostré hrany a kubisticky inspirované formy. Nicméně potřeba “zateplit” a “zjemnit” vše ostré bude i letos všude kolem nás. Obliny se propisují jak do samotných forem nábytku, tak do samotné architektury. Toužíme po něčem, co nás obejme a uklidní ve dnech, kdy jsme ve stresu nebo na nás negativně působí okolí. Oblé tvary jsou v takových chvílích přesně to, co nám pomůže vrátit se do pohody.

moss-4
Photography Source: Pavel Vetrov Design, Collection Moss for Artu
LET’S GO VINTAGE

Vintage zažívá poslední roky velké revival. Ve Smash Monday jsme vždy milovaly mixovat staré s novým a dělá nám obrovskou radost, že se tento trend dostává čím dál více do popředí. Mix nového a starého nám odkrývá příběh, dodává hloubku a nečekanost. Je to něco, co dělá naše domovy osobitější a přívětivější. Přirozená patina vintage nábytku dodá prostoru zajímavost. Nebojte se mixovat různé kovy. V minulých letech se mix kovů zdál být absolutním „no-go“. Dnes se nebojíme mixovat mosaz s černým kovem nebo přibrat do mixu kovy se zajímavou patinou. Nebojte se svůj osobní příběh propsat do domova. Třeba to bude lustr po oblíbené babičce, zrcátko po mamince nebo šperkovnice ulovená na trhu v Paříži… Dejte své představivosti volný půběh.

6f3fac9cd082fcdbe7da7f976869c9c6
Photography Source: Constance Gennari, The Socialite Family
MIX & MATCH

Potřeba vlastnit zajímavé, neotřelé a jedinečné kousky je výsledkem rebélie k mainstreamovým prodejcům nábytku a „copy + paste“ interiérům. Díky tomu budeme chtít mixovat různé materiály, styly a textury a vytvářet tak nečekané kombinace. Buď budeme hledat vintage kousky z minulého století nebo se necháme oslovit zajímavými designérskými kousky v limitovaných edicích. Čím unikátnější, tím lepší a čím nečekanější mix nábytku, tím lépe. V tomto trendu uvidíme také výraznější a zářivější barvy. Můžeme říci, že je tento trend pravým opakem jemných a decentních přírodních tónů. Uvidíme šílenější kombinace barev, umění, nábytku a budeme mít pocit, že je vše povolené!

Konkrétně uvidíme barvy jako Pantone barvu roku Very Pery, růžovou nebo výraznou zelenou. Troufnete si?

2146_cafekrujok_4
Photo Source: Photography: Inna Kablukova, Design: Eduard Eremchuk, Katy Pititskaya

Jaký trend vás letos oslovil? Odvážíte se kombinovat různé styly a barvy nebo je vám příjemnější přírodní pojetí domova? A co říkáte na barvu roku Very Peri od Pantone?

Ať už odpovíte jakkoliv, myslete na sebe a hlavně na to, v čem je vám dobře!