Styl je věčný, styl odolá trendu, styl je přirozený. A také se obvykle formuje a tříbí léta. Když o něm mluvíme, většina z nás ho spojí spíše s naším stylem oblékání než stylem interérovým. Tak jak tedy najít styl pro náš domov? Tak jak tedy najít styl pro náš domov? I v případě, že máme celkem jasnou představu o jeho podobě, tak ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba a placení faktur ve výši měsíčního platu, neumíme se rozhodnout. Pokusily jsme se proto dát dohromady několik vodítek, které nám, ve Smash Monday, pomáhají zažehnout jiskru inspirace.
1. DEJTE NA PRVNÍ POCITY
Tak trochu netradiční postup, jdoucí proti většině designérských pravidel, které se nejprve soustředí na hlavní ideu a pak až na detaily. Ale ruku na srdce, kdo z nás si někdy neřekl: „Přesně takový kousek bych chtěl mít!“ a to ve chvíli, kdy jste něměli ještě ani jasno o tom, jestli se budete stěhovat. Proto pokud hned nevíte, jak by váš budoucí (nebo nový – stávající) domov měl vypadat a jakou náladu by měl nést, zamyslete se nad tím, co se vám při rozjímání nad novým domovem v mysli objeví jako první. Co bylo úplně první inspirací, prvním nápadem? Je to obrázek velkolepé kuchyně na Pinterestu, romantický krb v domečku z vaší dovolené nebo pohodlný „válecí“ obývací prostor u kamarádů? Stejně tak se můžete odrazit od jediného kusu vysněného nábytku, ať je to designové sofa nebo retro křesílko z bazaru. Začněte tím, o čem máte nejjasnější představu nebo co je pro vás nejdůležitější. Když jsme si povídaly o našem prvním společném projektu na Vinohradech, Terezy bytě, měly jsme jasno v tom, že „highlightem“ celého prostoru bude secesní lustr po její babičce. Celý prostor měl jinak působit vzdušně. Jedním z prvních vodítek tak bylo vytvoření rovnováhy mezi těmito kontrasty, těžkým výrazným lustrem a čistým prostředím.
2. ČERPEJTE Z MÍST, KDE JE VÁM HEZKY
Milujeme snídani v Cukrárně Můj Myšák, kreativní schůzky v kavárně the Miners, výstavy v Muzeu Kampa a nákupy u Alex v BeLoved shopu. Ačkoli se zdá, že tyto prostory nic nespojuje, tak určitá atmosféra, ve které nám je příjemně, přeci ano. Od každého z těchto míst očekáváme něco jiného, ale zároveň všechny spojuje světlo, čistý prostor a přátelská atmosféra. Některá místa máme spojena s odpočinkem, jiné s kreativou, jiné s přáteli. Proto přemýšlejte nad tím, kam se rádi vracíte a proč. Hotel, který každému doporučujete; kavárny, ve kterých byste nejraději strávili celou sobotu; domovy přátel, kde se naprosto uvolníte. Pocity, které v těchto místech máte, jsou podníceny i interiérem, přirozeným světlem, ambientním osvětlením, tvary a materiály. To vše může posloužit jako inspirace.
3. CESTUJTE A OBJEVUJTE
Cestujeme a objevujeme, protože chceme utéct od naší denní rutiny a také vystoupit z komfortní zóny. Vzpomínáte si na film „Jíst, Meditovat, Milovat“? Julia Roberts se hledá na cestě kolem světa a přitom nám otevírá inspiraci z těch nejkrásnějších míst. Zkuste to jako Julia. Cestujte a rozšiřujte si obzory v umění, architektuře, jídle, místních řemeslech nebo hudbě. Pátrejte po lokálních místech – blešácích, trzích, antikách, kavárnách. Nasávejte, ptejte se, zjišťujte, foťte a nakupujte. Cestování je jednou z nejhezčích cest, jak najít to, co je vám příjemné – minimalistické Japonsko, praktická Skandinávie nebo třeba vášnivá Francie… A co dělat ve chvíli, kdy aktuální situace nenahrává tomu přemístit se za naše hranice jako právě teď? Ponořte se do krásných knih plných inspirativních interiérů a magických míst. My takto “cestujeme” v pražském Book Therapy, které nedávno otevřelo i brněnskou pobočku. Nebo si zalezte pod deku a pusťte si nějakou klasiku. Doslova nabité inspirací jsou pro nás filmy jako Velký Gatsby, Absolvent, Sabrina a pro trochu více šťávy cokoli od Wese Andersona.

4. NEBOJTE SE LIMITŮ
Limity limitují, ale také vás nutí být kreativní a mohou posunout vaší designovou cestu celkem vzrušujícím směrem. Může jít o menší rozpočet, který vás donutí hledat dostupnější, ale nečekané materiály, chodit na lokální blešáky a pátrat na sbazaru. Nebo vás potrápí dispoziční omezení, kdy si nevíte rady s nešťastnou nikou nebo nevyužitým prostorem pod schody. Přemýšlejte o tom, jak tento prostor využít, nesnažte se ho schovávat za každou cenu, ale naopak pozvednout šikovným využitím a kreativním nápadem.
5. TVOŘTE MOODBOARDY
Mood board neboli „náladová“ nástěnka může být nástěnka na Pinterestu nebo v prezentaci. My máme mnohem raději fyzické nástěnky, které daleko realističtěji přenesou ideu do prostoru. Kelly Wearstler, americká designérka, která je doslova naší modlou v přemýšlením o prostoru a dekoru, pracuje při návrhu každé místnosti s tácem, na který si rozloží veškeré materiály i inspiraci tvořící její vizi. Látky, kameny, kusy dřeva, suvenýry i obrázky – nic není pevně dané, se vším se dále pracuje, dokud si vize nesedne. Další naše modla, Athena Calderone, vytváří nástěnky více se podobající principu Pinterestu, ale ve fyzické podobě. OSB nebo jinou izolační desku (dostatečně měkkou na propíchnutí), potáhne neutrální látkou a postupně na ni připíná inspirační obrázky, útržky látek, suché květiny a pracuje tak další cestou se svou myšlenkou. Na výrobu jejího pin boardu se můžete podívat zde.
6. HLEDEJTE SVÉ MÚZY
Zamyslete se nad tím, kdo je pro vás inspirací. Může to být maminka a její dokonalý retro šatník, stejně jako oblíbený umělec, jehož výstavu si nenecháte nikdy ujít. Nemáte zatím žádného oblíbeného designéra, ale milujete tvorbu jisté módní návrhářky? Zkuste zjistit, jak vypadá její domov. Instagram nám až nebezpečně dovoluje nakouknout do soukromí a obydlí lidí, kteří nás baví. Ponořte se do Pinterestu a dopátrejte se toho, kdo je autorem interiéru, který se vám tak líbí. My si takto postupně objevily, zamilovaly a nastudovaly právě Kelly Wearstler, a její, pro někoho možná ulítlý, ale naprosto inovativní přístup k interiérovému designu. Již také zmíněnou Athenu Calderone, pro její lásku k oprašování vintage kousků a udržitelnému designu. Sarah S. Manuel, tvořící nádherné, klidné, ale obyvatelné domovy a další a další. Nemusí být přesným obrazem vašeho stylu, právě naopak. Důležité je, že vám pomáhají otevírat další tvůrčí cestu.
7. NECHTE MLUVIT PROSTOR ZA VÁS
Pátrejte na stěnách a doslova i podlaze vašeho domova po ozvěnách času. Štuky, staré topení, kliky a kličky, křivolaké stěny, parkety, lino, tvar oken, výška stropu. To vše vypovídá o čase, ve kterém byl domov postaven a komu a jak sloužil. A to vše vám pomůže hledat inspiraci v knihovnách, na internetu a výstavách. Pokud bydlíte v novostavbě a nevíte, od čeho se odpíchnout, zkuste zjistit, s jakou myšlenkou architekt dům postavil a co bylo jeho inspirací. Nebo se podívejte do okolí, kde se váš domov nachází, jaká je krajina kolem, zástavba a hledejte další podněty.
8. A HLAVNĚ MĚJTE OČI OTEVŘENÉ
Ve chvíli, kdy vidíme katalogy velkých řetězců plné bílého „scandi“ nábytků , máme tendenci vybrat to, co bezpečně známe a co je všude kolem nás. Zamyslete se nad tím, kolikrát se vám stalo, že vyšel nový song, který vás zprvu vůbec nezaujal a o pár týdnu později se stal vaší denní závislostí. Přesně tak to je i se stylem – co neznáme, to nevidíme nebo se toho bojíme. Dejte na svou intuici a následujte cokoli, co u vás vyvolá emoce. Krásné nové šaty, obraz v galerii, přírodní útvar nebo grafický vzor na čalounění… Dobrý design je opravdu všude. Tak trénujte své vnímání světa kolem. Jsou to tyto podněty, které vám pomohou budovat postoj k tomu, jaký design a směr je vám blízký. Plný sytých barev, odvážných ornamentů, organických tvarů nebo uhlazený, strohý? Vyhněte se škatulkám a dejte na svůj pocit.
9. BONUSOVÝ TIP
Sledujte dále náš blog, Pinterest a Instagram pro inspiraci anebo nás prostě oslovte ;). Největší radost na této práci nám dělá to, když vám pomůžeme najít vlastní osobitý styl domova a hlavně lásku pro design.